Mézes puszedli vagy mézes golyócska, akár mézeskalácsnak receptnek tökéletesen megfelel a hagyományos recept. Készíthetünk belőle házikót, puha mézeskalácsot. A oldalon képekkel és videó recepten ismertessük az elkészítését.
Hozzávalók:
- 1 kg liszt
- 30 dkg porcukor
- 30 dkg margarin
- 4 tojás
- 3 dl méz
- 3 teáskanál szódabikarbóna
- 1 tasak Mézes fűszerkeverék
A hozzávalókat az asztalra készítjük, hogy kéznél legyenek nekünk. Egy keverőtálat rakunk az asztalra, amiben a mézes tésztát összeállítjuk. A porcukorból harminc dekát beleöntünk. Aztán összekeverjük a lisztel a három teáskanál szódaport.
Másik nagyobb tálat veszünk elő mézes fűszerkeverékből beleöntsük a tasak tartalmát, hozzá a porcukrot. és a előzőleg megmosott tojást felüssük és rálocsoljuk.
A margarin csomagolóját kibontva, egy késsel elvágjuk a margarin masszát és az egyik felét a mézes porcukros tálba beleejtjük. A fakanállal szétnyomkodjuk a margarint, beleöntsük az szobahőmérsékletű kimért mézet és az egészet elkeverjük fakanállal. Előzőleg beletettük meleg vízbe, hogy folyós mézet kapjunk. Meleg vízfürdőben ezt úgy szokták mondani. Jól elkeverjük, hogy jól összeolvadjon.

A mézét a felhasználás előtt meleg vízfürdőben felmelegítettük. Ez után mérjük a margarinos mézes fűszeres alapba.
Eljött az idő, hogy a lisztet fokozatosan hozzá adagoljuk a mézes masszához. Ahogy egyik kezünkkel öntjük, másik kezünkben villa, vagy fakanál és keverjük el csomómentesre és egyenletesre. Ügyeljünk a keverés közben a liszt ne ragadjon le a tál aljára. A tésztánk állaga kemény és gyúrható lesz. Kemény galuska tésztához hasonlítható.
Addig keverjük, míg fel nem veszi a liszt mennyiséget. Nagyon finom illata van. Ahogy összekevertük, morzsalékos egy kicsit, kezdjük el gyúrni kézzel tésztát, míg összeáll. Tegyük a mézes tésztát félre, hogy 1 óra hosszára, hogy a méz és a margarin hűljön.
Az idő elteltével a tálból kiveszünk egy adagot. Meglisztezzük az asztalt, gyúródeszkát és a tésztából három négy centi átmérőjű hosszú hengert gyúrunk, formálunk belőle. Vékony kolbász méretűre. A másik adagnyi tésztával és a következő tésztával is így járunk el. Úgy lássuk, hogy a asztalra, gyúródeszkára ragad, szórjuk meg liszttel.
A tésztánk, amit most készítek, egész éjjel pihent, tegnap este begyúrtuk. Ki tettünk a hidegre, így jobban átérnek az ízek. A mézes kolbászrudacskából válasszunk egy nekünk szimpatikusat és vegyük elénk, majd éles késsel daraboljuk fel, mint ha kolbászt szegnénk, 2 centis darabkákra. A levágott darabkákat megfogjuk egyenként és golyócskákat formálunk belőlünk.

A mézes tésztát kiporciózzuk kolbászrudacska formázzuk. A mézes rudakat feldaraboljuk 2 centis darabokra. Mézes golyókat alakítunk ki belőle. A golyókat a tepsibe zsírpapírra tesszük és a összegyűjt pár tepsinyi adagokat egyenként forró sütőbe kisüssük.
Elérkeztünk egy másik szakaszhoz, hogy a tűzhely sütőjét begyújtsuk. Addig míg felforrósodik a sütőnk, megformáljuk tésztánkat. A tepsit kibéleljük sütőpapírral és a mézes tészta golyócskákat belehelyezzük, sorba rajuk, úgy hogy nagyon közel ne legyenek egymáshoz. Mert sütés közben szétterül és egymáshoz ragadnak. Körülbelül egy mézes golyócska távolságra. Lehet a tetejére negyed dióbélt beleszúrni, ahogy gondoljuk.
Ahogy a pár tepsink megtelt a mézes golyókkal, sütőajtót kinyissuk és óvatosan behelyezzük a sütő részbe. Világos barnára süssük a mézes puszedliket.
Nagyon jó kis retró mézespuszedli, régen nem csináltam, a videóról eszembe jutott.
A néni nem sokat vacakolt, érthetően mondta a szöveget, kezdők is megjegyezhették.
Köszönöm a receptet, elkészítettem finom lett.